Każdy przedsiębiorca posiada zasoby, które są dla niego najcenniejsze i nie zamierza się nimi dzielić z innymi osobami.
Konkurencyjność na rynku wymaga włożenia znacznego wysiłku i zaangażowania zasobów, aby wypracować i zachować pozycję wśród dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Ochrona aktywów to przede wszystkim ochrona informacji, którą umożliwia instytucja pn. tajemnica przedsiębiorstwa.
Instytucja ta pozwala na ochronę wrażliwych aktywów, a w przypadku nieuprawnionej utraty daje możliwość dochodzenia praw odszkodowawczych w postępowaniu sądowym. Jednak warunkiem koniecznym jest ustanowienie w przedsiębiorstwie tejże instytucji.
Jest wiele metod ochrony informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, zapewne tyle ilu jest ich autorów. Każdy jest właściwy, który spełnia podstawowe funkcje. Nie każdy natomiast uwzględnia specyfikę prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności. Można spotkać takie rozwiązania, które nie tylko nie uwzględniają innych rodzajów informacji i przyjętych w nich rozwiązań ale też nie uwzględniają innych istotnych zasobów. Taki stan zamiast chronić, zagraża bezpieczeństwu tych aktywów.
Tajemnica przedsiębiorstwa przez niektórych autorów prezentowana jest jako własność intelektualna, lub też jako prawo autorskie. W ODBAS tajemnica przedsiębiorstwa, własność intelektualna, prawo autorskie są pojęciami różnymi, mają podstawę w odmiennych prawach, a ich utożsamianie jest nieuprawnione.
Z doświadczenia ODBAS wynika, że w zakresie tajemnicy przedsiębiorstwa występuje szereg problemów, poczynając od samego zdefiniowania pojęcia, jego zakresu kończąc na sposobie zorganizowania tej instytucji i wdrożenia w przedsiębiorstwie. Wiadomym jest natomiast, że samo przystawienie pieczątki na dokumencie nie załatwi sprawy właściwej ochrony jaką daje tajemnica przedsiębiorcy.